آمبولانس کودک

project

آمبولانس کودک

آمبولانس نوزاد در دسته بندی آمبولانس های ویژه قرار دارد که نام دیگر آن انکولانس می باشد. بعضی از نوزادان در ابتدای تولد دچار تنگی تنفسی و یا بیماری های دیگر می شوند که باید تحت مراقبت های ویژه NICU قرار گیرند و بستری شوند . برخی بیمارستان ها به بخش مراقبت NICU مجهز نمی باشند، بدین ترتیب لازم است که در مواقع انتقال نوزاد به بیمارستان از آمبولانس مجهز به بخش NICU استفاده نمود.

آمبولانس حمل نوزاد به طور تقریبی مجهز به تجهیزات آمبولانس ICU بوده با این تفاوت که آمبولانس حمل نوزادان مجهز به دستگاه انکوباتور نیز می باشد. 

انکوباتور  

انکوباتور دستگاهی است که دما، اکسیژن و رطوبت آن مطابق با وضعیت نوزاد قابل تنظیم بوده و جهت حمل نوزاد با آمبولانس ICU یا نگهداری نوزاد در بخش مراقبت های ویژه از آن استفاده می گردد.

در صورت استفاده از انکوباتور با وجود اینکه نیاز نوزادان به اکسیژن به حداقل می رسد اما تامین اکسیژن مورد نیاز به این دلیل که شش های آن ها خود قادر به تامین اکسیژن کافی نمی باشد، بسیار مهم است. در گذشته نگهداری در انکوباتور تنها برای نوزادانی بود که زودتر از موعد متولد می شدند، اما امروزه پزشکان معتقدند که تمامی نوزادان بهتر است ۲ تا ۳ روز در انکوباتور قرار بگیرند تا در معرض هوای آزاد نبوده و در عین حال مراقبت های پزشکی به راحتی بر روی آن ها انجام  شود. یک انکوباتور نوزاد عمدتا برای ثابت نگه داشتن دمای ۳۷ درجه سانتی گراد درون بدن نوزاد به کار می رود. همچنین اکثر انکوباتورها رطوبت هوا را حفظ و مقداری اکسیژن به آن اضافه می کنند. نوزادان نارس، به دلیل سیستم عصبی تکامل نیافته و همچنین کمبود انرژی قادر به تنظیم دمای درونی بدنشان نخواهند بود، بدین ترتیب بایستی دمای بدنشان به وسیله انکوباتور کنترل گردد.